Gemlik’te 30 Ağustos coşkusu engel tanımadı


30 Ağustos Zafer Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi Gemlik’te de coşkuyla kutlandı. Pandemi sürecinin gölge düşüremediği kutlamalarda sağlık tedbirlerine uygun şekildegerçekleşen bando ve tekneden lazer gösterisi izleyenlere coşkulu anlar yaşattı.

Geçtiğimiz yıl Zeytin Festivali ile birlikte kutlanan, İskele Meydanı’nda gerçekleşen etkinlikler ve konserler ile on binlerce Gemliklinin bir araya geldiği 30 Ağustos kutlamaları, bu yıl sağlık tedbirleri nedeniyle farklı programlarla gerçekleşti. Çelenk töreni sabah kısıtlı katılımla gerçekleşti. Öğleden sonra ise belediye hoparlörlerinden Mustafa Kemal Atatürk’ün sesi yankılandı. İlçeye duygulu anlar yaşatan yayının ardından gün boyu en sevilen marşlar çalındı.

Pandemi kutlamalara gölge düşüremedi

Kutlamalar akşam saatlerinde Zafer Tırı ve tekne turu ile devam etti. Saat 17.00’de Bölge Parkı’ndan hareket eden Zafer Tırı, bando eşliğinde cadde ve sokakları dolaştı. Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, araç üzerinde Gemliklilerin bayramını kutlarken balkon ve pencerelerden selam verenlere el salladı. Daha sonra zaferin kazanıldığı yıl olan 1922’ye ithafen 19.22’de İskeleden 21 pare top atışı yapıldı. Aynı saatlerde Kurşunlu’dan hareket eden, Başkan Sertaslan ve belediye meclis üyelerini taşıyan bayraklarla donatılmış tekne, müzik yayını ve lazer gösterisi yaparak Gemlik, Kumla, Karacaali ve Narlı sahillerini dolaştı.

“Cumhuriyet neslinin mirasına sahip çıkacağız”

Cumhuriyet ve Zafer coşkusunun bir kez daha Gemlik’te yaşandığını söyleyen Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, “Bu büyük zaferi kazananların torunları olarak, cumhuriyetimize, cumhuriyet kazanımlarımıza, tarihimize ve bize miras kalan bu güzel ülkeyi sahipsiz bırakmayacağız. Zaferleri kazananlar kutlar! Biz de Anadolu’nun düşman çizmeleri altında çiğnenmesine razı gelmemiş ve Milli Mücadele’yi başarıya ulaştırmış Cumhuriyet neslinin torunları olarak onların emanetine sahip çıkacağız. İlçemizin, kentimizin ve ülkemizin aydınlık, gelişmiş ülkeler arasında yer alması için çalışmaya devam edeceğiz!” dedi.

 


Haber Tarihi : 31.08.2020